LT EN RU
Vaidas Rakauskas: ką daryti, jeigu tave viešai juodina ir šmeižia?
2023 / 04 / 11

Vagis. Melagis. Valkata. Pedofilas. Tvirkintojas. Tarkim, tave išvadino paskutiniais žodžiais „Facebook“ komentaruose ar televizijos laidoje. Užverda kraujas. Norisi tėkšti atgal. Arba skambinti mamai pasiguosti, kad kažkas drabstosi purvais ir tu tikrai ne toks, kaip apie tave kalba. 

Bet tokiu atveju geriausia padaryti pauzę – kad ir labai trumpą. Nevaldančiam liežuvio tai gali atsirūgti. Nuo garbės ir orumo bylos civiliniame procese, kuriame tu ieškovas, iki „baudžiako“ tau pačiam – už tai, kad riebiai ir su tiek pat „tikrovės“ atsikirtai tave taip išvadinusiam. 

Kaip matome, pasekmės šiais dviem atvejais skiriasi kaip žemė ir dangus. O atstumas tarp jų gali būti vos vienas smarkus žodis. Pirmu atveju – gausi paneigimą tikrovės neatitinkančių duomenų apie save ir gal dar šiek tiek neturtinės žalos, o baudžiamosios bylos atveju – gausi teistumą ir baudą arba jeigu labai riebiai pasisakei ir tai nebuvo pirmas kartas – gal kokius metus vakarais nuo 10 valandos iki 6 ryto teks pasėdėti namie… 

Tad čia du signalai. 

Pirmas tiems, kuriuos apdrabstė purvais. Pirmiausia, skambinkite ne verkti mamai ar draugei, o advokatui. Jis įvertins, ar yra pagrindo už tokias kalbas papurtyti tą žmogų teisme, kad kitą kartą klaviatūra tarškintų atidžiau, ar pakaks kažką rėžti atgal, nes ieškiniui pagrindo nėra. 

Antras tiems, kurie mėgsta komentuoti ar viešai reikšti savo nelabai kam svarbią, bet vis dėlto nuomonę, klijuodami įvairias etiketes, diagnozes, ar iš akies nustato lytinę orientaciją. Būkite atidūs mėtydamiesi kaltinimais, nes gali tekti stoti prieš teismą ir atlyginti turtinę bei neturtinę žalą arba gauti teistumą už šmeižtą.

Kaip atskirti, kur nuomonė, o kur šmeižtas?

Nuomonė yra subjektyvi ir ji nėra pateikiama kaip faktas. Jeigu vis dėlto savo nuomonę pateiksi kaip faktą ir gausi ieškinį dėl garbės ir orumo gynimo dėl tikrovės neatitinkančios informacijos paneigimo, turėsi įrodyti, kad tavo teiginys yra tiesa. Pvz., išvadinus žmogų girtuokliu, turėsite pateikti duomenis, jog jis iš tikrųjų yra alkoholikas, o ne šiaip, kad jūs matėte jį kavinėje su taure rankoje. 

Iš esmės tokiose bylose įrodyti reikės keturis dalykus: 

  • Kad žinia / faktas iš tikrųjų yra paskelbtas;
  • Kad žinia / faktas yra apie ieškovą;
  • Kad paskleista žinia / faktai žemina garbę ir orumą;
  • Kad paskleistos žinios / faktai neatitinka tikrovės.

Ieškovui reikia įrodyti pirmuosius tris, o paskutinę prezumpciją privalės paneigti atsakovas.

Tad nesugebantiems suvaldyti liežuvio ar labai norintiems pasisakyti, verta itin gerai pagalvoti, ar sugebėsite vėliau teisme įrodyti skleidžiamas kažkieno garbę ir orumą žeidžiančias žinias ar teiginius.

 

< Atgal