Sankcijų kontrolė privaloma visiems
Nesvarbu, ar užsiimate individualia veikla, esate MB, UAB ar didžiulė verslo korporacija, fizinis ar juridinis asmuo – tarptautinių sankcijų nustatyti draudimai ir pareigos galioja ir jums.
Kontrahento patikros nauda
Vykdant sankcijų nustatytus reikalavimus, svarbu patikrinti savo verslo partnerius ir tokiu būdu užsitikrinti, kad su jais sudarydami sandorius nepažeidžiate sankcijų.
Ar to reikia, jei nesi bankas ar mega korporacija?
Tikrai taip!
Visų pirma, taip mažinamos finansinės, teisinės, reputacinės pasekmės, su kuriomis galite susidurti nesilaikydami sankcijų.
Antra – taip kuriamas abipusis pasitikėjimas tarp partnerių.
Trečia, mažina šoko tikimybę, kai neatlikus partnerio patikros, netikėtai sužinote, kad bankas atsisako atidaryti sąskaitą jums ar jūsų įmonei arba įšaldo jau atidarytoje sąskaitoje esančias lėšas.
Plačiau apie rizikas
Finansinės rizikos. Ši rizikų grupė atrodo aiškiausia: gali būti taikomos baudos – įmonei iki 5 proc. bendrųjų metinių pajamų. O taip pat ir vadovui ar atsakingiems asmenims asmeniškai, iki 6 tūkst. eurų.
Sankcijų nepaisymas gali lemti ir baudžiamąją atsakomybę (su jau minėtomis finansinėmis pasekmėmis). Maža to, gali būti konfiskuotos prekės, paslaugos ar lėšos.
Jei pažeidžiate JAV sankcijas – baudos apskritai gali siekti milijonines sumas, o ir patys pažeidėjai gali būti įtraukti į JAV sankcijų sąrašus.
Reputacinės rizikos. Be finansinių pasekmių, ne ką mažiau žalos daro ir reputacinės pasekmės. Tai visa neigiama vieša informacija apie įmonę. Dėl neigiamos reputacijos, galite netekti klientų, partnerių, darbuotojų ar investuotojų, kurie nenori turėti reikalų su prastos reputacijos verslais. Žinoma, tokia informacija smarkiai veikia ir įmonės galimybes gauti finansavimą.
Kaip išvengti rizikų
Kad išvengtumėte ar bent iki minimumo sumažintumėte rizikas, svarbu tinkamai tikrinti savo verslo partnerius. Įmonės turėtų naudoti bent šias tris pagrindines priemones tokiai partnerio patikrai atlikti: kliento anketa, sankcijų sąrašai ir viešos informacijos tikrinimas.
Kliento anketa
Pirmas žingsnis ir priemonė yra KYC (Know Your Client) anketa. Ji padeda surinkti išsamią informaciją apie partnerį ir įvertinti, ar nėra požymių (red flag), įspėjančių, kad galbūt būsimas verslo partneris vykdo neteisėtą veiklą, pažeidinėja sankcijas.
Sankcijų sąrašai
Būtina patikrinti būsimą partnerį ir su juo susijusius asmenissankcijų sąrašuose,kuriuos skelbia ES, JT ir JAV. Šį etapą palengvina sankcijų patikros įrankiai, kurie surenka informaciją iš pagrindinių sankcijų sąrašų. Mažos įmonės gali naudotis ir nemokamais sankcijų patikros įrankiais. Nustačius, jog tikrinamas partneris yra įtrauktas į sankcijų sąrašus ar susijęs su juose nurodytais asmenimis, dalykinių santykių su tokiu partneriu privalote neužmegzti, o jei santykiai jau užmegzti – nedelsdami juos nutraukti, atsisakyti vykdyti prievoles pagal sandorius su tokiu partneriu.
Viešai prieinama informacija
Peržiūrėti reikia irviešai prieinamą informaciją, oficialius registrus, paieškos sistemas, googlinti būsimą partnerį, su juo susijusius asmenis.
Patikros rezultatų saugojimas
Patikros rezultatus labai svarbu saugoti, nes tai padeda įrodyti, kad partnerio patikra buvo atlikta ir dalykiniai santykiai sudaryti, nepažeidžiant sankcijų reikalavimų.
Kaip užtikrinti, kad priemonės veiks?
Visos šios priemonės veiks tinkamai, jei įmonė turės tinkamą, jai pritaikytą dokumentaciją, o darbuotojai bus deramai apmokyti bei žinos savo pareigas.
Vis dėlto, jei teisinio reglamentavimo ir sąrašų gausoje jaučiatės pasimetę ar tiesiog mieliau perleistumėte šį darbą išorės konsultantams, kreipkitės ir padėsime pasirengti įmonės sankcijų politiką, atitinkamas sutartines nuostatas, konsultuosime dėl partnerio patikros ir padėsime ją atlikti.
Parengė: Lina Taletavičiūtė-Misiūnienė