LT EN RU
Kaip paskatinti tinkamą baterijų tvarkymą?
2025 / 01 / 16

Elektronikos įrenginiai išlieka viena populiariausių dovanų per prabėgusias šventes. Tačiau vieną dieną atsidūrusi bendrame atliekų konteineryje – ši dovana gali sukelti gaisrą ir milijoninius nuostolius. Mat, deja, senomis baterijomis ne visi atsikrato tinkamai.

Ką daryti, kad baterijos būtų tinkamai tvarkomos ir neatsidurtų kartu su kitomis atliekomis?

Jurgita NacevičienėLinas IvanauskasSimonas Barsteiga ir mūsų partneris aplinkosaugos teisės ekspertas Jonas Sakalauskas drauge išskiria svarbiausius elementus:
- technologijos
- visuomenės sąmoningumas
- teisinė bazė
- institucijų bendradarbiavimas

Vienas iš galimų sprendimų galėtų būti baterijų depozito sistema, kuri sėkmingai veikia gėrimų taros sektoriuje.

Dar viena priemonė – tam tikras civilinės atsakomybės mechanizmas, kuris leistų padengti nuostolius, kilusius dėl kai kurių vartotojų netinkamai atsikratomų pavojingų atliekų. Panaši sistema sukurta vairuotojams, apdraudžianti juos nuo civilinės atsakomybės.

Ką galime pakeisti greičiausiai, tai peržiūrėti atsakingų institucijų, tokių kaip Aplinkos apsaugos departamentas (AAD), vaidmenį. Jie turi geriausią prieigą prie informacijos – tiek aplinkosauginių avarijų prevencijai, tiek užtikrinant efektyvų avarijų valdymą.

Svarbu, kad AAD veikla daugiau dėmesio skirtų būtent aktyviam konsultavimui, kuris leistų įmonėms geriau pasiruošti ekstremalioms situacijoms ir jų suvaldymui. Taip pat pas juos turėtų būti sukaupta visa geroji praktika, pamokos iš buvusių avarijų.

Kaip pastebi Jonas Sakalauskas, pagal Viešojo administravimo įstatymą konsultavimas yra viena iš kontrolės priemonių, o kartu – tiesioginė institucijų pareiga. Be to, konsultavimas turi būti ne formalus, o efektyvus: padedant pasiekti užsibrėžtų tikslų ir talkinantis nelaimių prevencijai.

Teisinė bazė būtinai turi aiškiau įtvirtinti institucijų ir kontroliuojamų įmonių bendradarbiavimo sistemą, kuri remtųsi partnerystės principu, o ne atsakomybės permetimu vieni kitiems.

Atliekų tvarkytojai tvarko visų mūsų atliekas, todėl visiems veikti būtina jau dabar.

Išsamiau skaitykite straipsnyje „Verslo žinios“

< Atgal