LT EN RU
Priimti svarbūs laivybos verslui įstatymų pakeitimai
2023 / 01 / 12


Priimti svarbūs įstatymų pakeitimai, kuriais siekiama auginti laivų su Lietuvos vėliava skaičių, didinti
šalies jūrinio sektoriaus konkurencingumą ir kurti naujas darbo vietas jūrinėje laivyboje. Tuo pačiu tai
sudaro sąlygas įregistruoti pirmąjį šalies suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo laivą-saugyklą
„Independence“ Lietuvos jūrų laivų registre.

Šiuos Susisiekimo ministerijos inicijuotus įstatymų pakeitimus praėjusią savaitę pasirašė LR Prezidentas. Jie įsigalios nuo š. m. gegužės 1 d.

„Visi šie pokyčiai sudarys galimybes pagal tarptautinę praktiką pirkti ir parduoti laivus su Lietuvos vėliava, lanksčiau formuoti laivų įgulas, sklandžiau ir lengviau registruoti su mūsų šalies vėliava plaukiojančius laivus ir patrauklesnes sąlygas jūrų laivybos verslui, tad laivybos bendruomenė šių pakeitimų itin laukė“, – sakė AVERUS laivybos ir transporto praktikos vadovė, kontoros partnerė Regina Derkintytė-Kaupienė.

Pokyčiai numato, jog laivo įgulą galės sudaryti ne mažiau kaip ketvirtadalis (vietoje anksčiau galiojusios 50 proc. taisyklės) ES, Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Šveicarijos piliečių. Laivo kapitonu galės tapti ne tik ES ir EEE valstybių piliečiai, bet ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO) bei NATO priklausančių valstybių narių piliečiai.

Taip pat, norint paskatinti kolektyvines derybas dėl jūrininkams patrauklesnių darbo sąlygų, numatyta galimybė netaikyti laivų įgulų sudėties kvotos, jei yra sudaryta kolektyvinė sutartis. Įstatymu įtvirtinta, kad Lietuvos Respublikoje paskelbus nepaprastąją padėtį, jos metu negali būti sudaromos darbo sutartys su jūrininkais piliečiais tų valstybių, dėl kurių veiksmų ši padėtis įvesta, išskyrus asmenis, kurie turi dokumentą, suteikiantį ar patvirtinantį teisę gyventi Lietuvos Respublikoje.

Siekiant sudaryti sąlygas tinkamai ir nepertraukiamai veikti nacionaliniam saugumui svarbiai infrastruktūrai, t. y. suskystintų gamtinių dujų terminalui, leista saugios laivybos valdymo sistemos bendrovei būti įsisteigusiai ne tik Lietuvoje, bet ir ES, EEE valstybėse narėse, Šveicarijoje arba Jungtinėje Karalystėje.

Be to, siekiant palengvinti jūrų laivų įsigijimo finansavimo sąlygas ir paskatinti jūrų laivų registravimą Lietuvos jūrų laivų registre, jūrų laivai, išskyrus SGD laivą-saugyklą, buvo prilyginti kilnojamiesiems daiktams. Patvirtinus Saugios laivybos įstatymo pakeitimus, kartu sudaromos palankesnės laivybos bendrovės steigimo sąlygos, įtvirtinama galimybė locmanui vesti laivą nuotoliniu būdu, nustatomi aiškesni reikalavimai jūrininkus rengiančioms mokymo įstaigoms bei ūkio subjektams, vykdantiems su saugia laivyba susijusias veiklas.

< Atgal